טיפים לעיצוב חדר ילדים

ע"פ הפנג שוואי

מאת: חמדה טלאור

חדר ילדים משלב, בדרך כלל, את כל פונקציות המחייה של הילד: שינה, משחקים, לימודים, שכל אחת מהן היא עולם שלם בעל אופי שונה לחלוטין: בזמן שינה רוצים רגיעה, בעוד שבזמן משחקים רוצים שיהיה שמח, ובזמן לימודים רוצים שתהיה יכולת ריכוז.

מאחר ומדובר בחדר אחד המכיל את כל הפונקציות הללו, כדאי לשים לב למספר דברים:

1. כאשר הילד הולך לישון, כדאי לדאוג לכך שלא יהיה "רעש" של צבעים. כלומר, או שמאחסנים את הצעצועים, או שהם מוסתרים באופן זה או אחר מהמיטה, כך שאזור השינה יהיה רגוע.

2. כדאי שהמיטה לא תהיה מול פתח דלת הכניסה לחדר ילדים, דבר המוסיף אף הוא לשינה רגועה. לעתים אין ברירה, והמיטה מוכרחה להיות מול הפתח. במקרה כזה, כדאי לשים משהו בין הדלת למיטה: אפשר לסגור את הדלת, אפשר לשים כוננית, אפשר לשים בובה גדולה או כל דבר – כיד הדמיון הטובה.

3. כאשר ממקמים בחדר ילדים שלחן לימודים/משחקים, חשוב לשים לב שהילד לא ישב בגבו אל דלת הכניסה לחדר. ישיבה עם הגב לפתח הדלת עלולה לגרום לתחושת חוסר בטחון (הגב חשוף). אם אין ברירה, כאשר הילד קטן – ניתן להזיז את השלחן למרכז החדר בזמן שהוא משחק. כאשר מדובר בשלחן לימודים, כדאי להתרגל לסגור את הדלת – אפילו חלקית, ואז להקיש עליה לפני הכניסה – לא להיכנס בהפתעה כדי שלא להבהיל את הילד (למנוע ככל הניתן את תחושת הגב החשוף).

4. מאוד רצוי להפחית ככל הניתן את כמות החשמל הסטטי שבחדר, כלומר להשתדל להימנע מהכנסת טלוויזיה ומחשב לחדר, ובכל מקרה, לכבותם בזמן השינה.
 
5. כדאי להפנות את ראש המיטה ואת פני הילד בזמן שהוא ער, אל אחד הכיוונים התומכים בו. (לחישוב הכיוונים התומכים  פנו אל המחשבון, ולאופן השימוש בכיוונים פנו אל המאמר העוסק ב'חישוב הכיוונים התומכים'.)
 
6. ואחרון חביב, מאוד כדאי להינמע מהעמדת מיטה ליד קיר משותף עם שירותים או חדר אמבטיה, במיוחד לא את ראש המיטה. אולם אם אין ברירה, כדאי לשים חיץ בין המיטה לקיר; כדאי לתלות מאחורי ראש המיטה מראה כשפניה לכיוון השירותים / חדר האמבטיה וגבה מופנה אל החדר. כך תחזיר המראה את האנרגיות המגיעות חזרה אל השירותים/חדר האמבטיה, ותימנע את השפעתן על הילד הישן במיטה. (דבר זה נכון, כמובן,  גם למבוגרים). 
 
לגבי בחירת צבעים לחדר ילדים, יש צורך להכיר את הדירה ואת דיירה על מנת לבחור צבעים בהתאמה אישית.


 
logo בניית אתרים