הבריחה מהדת

גיליון 855

31.5.2019

 

ניל דונלד וולש

www.CwG.org

 

מאנגלית: חמדה טלאור

עריכה לשונית: ניצה תפארת

אגרת מניל

היי לכולם...

אני חולק כאן את ההתנסות שלי במסע הארוך שכה רבים מאתנו עושים, כל אחד בדרכו, בעודנו מחפשים לחוות את האל בחיינו – מה שכיניתי 'החוויה הקדושה' [אליה התייחסתי בשבוע שעבר].

במקרה שלי, לא לקח זמן רב עד שהבנתי שזה לא הולך להיות אפשרי עבורי להישאר נאמן לאל באמצעות הדת המאורגנת. הרשמית. אנשים רבים כן הצליחו, ללא ספק, ולכן זה איננו כתב אישום לדת. זה פשוט אומר שאני לא יכולתי למצוא את דרכי האישית אל החוויה הקדושה. באמצעות כלי זה לא יכולתי ליצור קשר עם המציאות הנשגבה.

עבורי הדת ייצגה סיבוכים רבים, ובלבי חוויתי את מה שעכשיו הייתי מכנה 'מציאות נשגבה' כדבר ללא סיבוכים. ואכן, זו היתה פשטות מוחלטת.

דת, עבורי, יצרה יותר מדי קונפליקטים, ואני חוויתי את המציאות הנשגבה כמשהו נטול קונפליקטים. למעשה זו היתה שלווה מוחלטת. דת, עבורי, מציעה יותר מדי ניגודים עם האמת הפנימית שלי, ואני חוויתי את המציאות הנשגבה כמשהו ללא ניגודים, ואכן זו היתה הרמוניה מוחלטת.

פשטות מוחלטת, שלווה שלמה, הרמוניה מושלמת. ללא סיבוכים, ללא ניגודים. זה האופן בו חוויתי את אלוהים. דת אינה חווה אלוהים בדרך זו. מהר מאוד למדתי זאת.

כל ה'איך' וה'למה' של החוויה האישית שלי אינם נראים עתה חשובים. זה נראה מספיק לשים לב במונחים רחבים וכלליים שהקושי היחידי שהיה לי עם הדת היתה ההתעקשות שלה ללמד על אל בעל צרכים – ובעצם אל של כעס, נקמנות ואלימות – אשר הלך להעניש אותי עבור חטאי. וללא ספק, הלך להעניש את העולם כולו.

אני פשוט לא חוויתי את אלוהים בדרך זו. אולי יש להאשים זאת בחינוך שקבלתי מאמי, אך מסיבה כלשהי ההדרכה הפנימית שלי כל הזמן הזיזה אותי מרעיון כזה לגבי האל.

חיפשתי בכל מקום בתוך הדת של התרבות שלי, אך לא יכולתי למצוא בה מקום של נוחות. ואז חקרתי דתות של תרבויות אחרות. עדיין לא היתה בהם הרבה פשטות, שלווה והרמוניה. מעט פה ושם, אך לא המכלול אליו השתוקקתי. עדיין לא היה אל ללא סיבוכים, ללא קונפליקטים, ללא ניגודים.

לבסוף, עזבתי את הדת לחלוטין.

חלפה רבע מאה לפני ששבתי לאמונה עמוקה וקבועה באל, אמונה שנולדה מהבנה חדשה של אלוהים אשר שינתה את הכול בנקודת מבטי לגבי מי ומה הינו האל.

איך דבר זה קרה מתואר בספר: 'שיחות עם אלוהים' הספר הראשון, ובספר שהינו חצי אוטוביוגרפי: 'ידידות עם אלוהים'. התשובה הפשוטה וההרמונית אליה הגעתי מתוארת באורח נפלא בספר 'מה אלוהים רוצה'.

ובשבוע הבא, נתבונן, ממש כאן, במה שלמדתי דרך השיחות שלי עם אלוהים, באמצעות האיחוד שלי עמו. הצטרפו אלינו, אם מתאים לכם.

 

אהבה וחיבוקים,
להענקת תמורה

 


טואול בניית אתרים