טיפים לעיצוב המרחב המוגן

מאת: חמדה טלאור

לאחרונה נאלצו אנשים רבים, לצערנו, להשתמש במרחב המוגן, והנה מספר טיפים לגבי עיצובו.

המרחב המוגן הינו חדר, שעל פי רוב אינו נמצא בשימוש. יחד עם זאת, כאשר אנו זקוקים לו, אנו נאלצים, לא פעם למרבה הצער, לשהות בו במשך ימים רצופים, והיינו רוצים להרגיש נעים, ככל הניתן, במהלך תקופה זו.

מאחר ואנו מדברים על מקום ציבורי בו כל משפחה מוצאת את פינתה, ניתן להשפיע על התחושה בעיקר באמצעות הכנסת מעט צבע.

לצבע יש אנרגיה מאוד חזקה, המשפיעה עלינו בעוצמה גדולה. ישנם אנשים, בעקר ילדים, שקשה להם לישון בחדר שהצבע האדום ניכר בו. לעתים אפילו מצעים בעלי צבע אדום שולט עלולים להפריע. או כשיש בחדר "רעש" של צבעים. מסיבה זו, לא מומלץ לצבוע את קירות המרחבים המוגנים בצבעים עזים, כי הכוונה להשרות רגיעה.

תמונות, הן דרך להוספת צבע. ניתן בקלות לתלות תמונות נוף יפות, צבעוניות אך גם מרגיעות, בכל אחד מהכיוונים.

אם נתייחס לאנרגיה בה אנו חשים כאשר אנו חושבים על הכיוונים השונים, נוכל בקלות לזהות אילו תמונות תתאמנה:

כאשר אנו חושבים על צד מערב, בדרך כלל עולה בדעתנו הים, השקיעה. צד מזרח, לעומת זאת, מזכיר לנו זריחה, צמיחה, צמחיה. הצפון מעורר את המחשבה על מים, קוטב, שלג, ואילו הדרום בדיוק הפוך: שמש, פריחה אדומה, קיץ.

אפשר לקחת את האסוציאציות האלה ולתת להן ביטוי בתמונות יפות שתוספנה צבע, תשמשנה כמו "חלון" לעולם בחוץ, ותאפשרנה להתבונן בהן ולשקוע בחלומות ולהיזכר כמה העולם יפה וכמה שווה להחזיק מעמד כדי לשוב ולהיות חלק ממנו.

שונה הדבר כאשר מדובר במרחב מוגן כשהוא חלק מדירה. במקרה זה, מרחב זה מקבל התייחסות כמו כל אחד מחדרי הבית, שזהו סיפור שונה לחלוטין, ואין אפשרות לייעץ באופן כללי, אלא יש צורך להכיר את הדירה ודייריה על מנת לבחור צבעים בהתאמה אישית.

טואול בניית אתרים