לעולם אין לדכא כעס

גיליון 841

22.2.19

 

ניל דונלד וולש

www.CwG.org

 

מאנגלית: חמדה טלאור

עריכה לשונית: ניצה תפארת

אגרת מניל...

היי לכולם...

אנו חוקרים כאן את חמשת הרגשות הטבעיים: צער, כעס, קנאה, פחד ואהבה. רגשות אלה הינם כלים, מתנות שניתנו לנו ע"י האל על מנת שנבנה חיים יותר טובים.

אז אתם יכולים לשאול: איך כעס יכול לבנות חיים יותר טובים?

כעס הינו רגש טבעי. זה פשוט שחרור של אנרגיה. זה "להרפות" מהטענה שלילית. זו הדרך שלנו לומר: "לא, תודה." זה בסדר גמור לכעוס, וכל מי שאומר לכם שזה לא, אינו מבין את הטבע של המצב האנושי – וכמה מרפא יכול הכעס להיות.

כעס הינו גם הדרך שלנו לומר: "אינני מסכים עם זה – ואני נחרץ ביחס לחוסר ההסכמה שלי!" זו גם דרך שלנו לומר: "מספיק! תחדלו!" זה גם דרך שלנו לומר בפשטות: "לא!"

רבים מאתנו כילדים חונכו שזה לא בסדר לבטא כעס. אם כעסנו, נשלחנו לחדרנו. חבל, היות ומעשה זה גרם לנו לחשוב שכעס הינו דבר "רע," בדרך כלשהי, ושעלינו להימנע ממנו.

כעס אינו דבר רע. כעס זה דבר טוב. מה שאנחנו עושים עם הכעס יכול להיות דבר שאינו מועיל לנו. ולכן, הטריק הוא להשתמש בכעס ככלי, כאמצעי לגרום לדברים להיעשות.

עוזר מאוד לרכוש כישורים של ביטוי לכעס ופתרון לכעס. אין זה דומה לשליטה בכעס, או למה שנקרא "ניהול כעסים". הרעיון אינו "לנהל" את הכעס, אלא לבטא אותו במלואו. ולעשות זאת בדרך מועילה לאדם הכועס ולאחרים.

דרך אחת של ביטוי כעס המועילה לאדם ולאחרים הינה לומר את האמת. אמירת האמת זה דבר עוצמתי המשחרר כמות אדירה של אנרגיה, אם מדובר במשהו שבגינו האדם חש כעס. ברם כל זה בתנאי: אמרו את האמת שלכם אך רככו את המילים באמירה של שלום.

לצעוק הינה דרך נוספת לשחרור כעס – אך עדיף שזה לא יעשה עם או על אדם אחר. לצעוק במכונית הינה דרך אחת לשחרר כעס באופן מילולי – אך רק כאשר יש שלט עצור או כאשר המכונית אינה זזה. [אם מוציאים יותר מידי כעס בזמן נהיגה, אפשר לאבד שליטה על הרכב.] קחו מחבט בייסבול והכו עמו בצמיג ישן התלוי מהעץ. זו דרך נוספת ועוצמתית לשחרר אנרגיה שלילית.

מה שלא תעשו, אל תשמרו את הכעס בפנים. כעס מדוכא יכול להפוך לזעם. זעם איננו דבר טוב. זה לא מועיל לחוש זעם. זעם הינו התפרצות של כעס, אשר לעתים תכופות קורה ללא שליטה. ביטוי של כעס בדרך בריאה, בלתי מאיימת ובלתי מזיקה מוציאה אותנו משביל הזעם, שכן כעס הינו שחרור של אנרגיה לפני שהיא הופכת להיות עצורה. צריך הרבה מאוד אנרגיה על מנת להצית ולקיים זעם. מה שכדאי לעשות זה לשחרר את האנרגיה השלילית לפני שהיא מגיעה לאותה נקודה.

ובכן, כעס הינו רגש טבעי. אל תכעסו על עצמכם מכיוון שחוויתם וביטאתם כעס. במקום זאת, קבלו בברכה את הכעס ככלי באמצעותו ניתן לשחרר אנרגיה שלילית, והשתמשו בו ככזה.

אהבה וחיבוקים, 


  להענקת תמורה

טואול בניית אתרים