חמשת האלמנטים

ע"פ הפנג שווי


כתבה: חמדה טלאור


האם שמעתם אנשים האומרים: אני אדם עץ?   או - אני אשה מתכת?

תורת הפנג שווי מבוססת על כמה עקרונות. אחד העקרונות הללו מדבר על חמשת האלמנטים, עץ, אש, אדמה, מתכת, מים.  כאשר מתייחסים לאלמנטים, לא מתייחסים אליהם באופן פיזי אלא אל התכונות שלהם, והבנת תכונות אלנ  ומערכות היחסים ביניהן נותנת לנו כלים להבין למעשה את הכל:

בפן האישי : את אופי האנשים, את מערכות היחסים  עם בני המשפחה ועם החברים, כמו גם חיזוק של אותם מקומות וזמנים בחיינו בהם אנו זקוקים לחיזוק ותמיכה. ניתוח נתונים אלה מתבצע באמצעות האסטרולוגיה הסינית – 4 עמודי הגורל.

הרפואה הסינית משתמשת ב- 5 האלמנטים ככלי לאבחון ולריפוי.

בפן הסביבתי: את האנרגיות הקיימות בבית, בעסק, במקומות ציבוריים ומקומות קדושים. השימוש בתכונות שלהם מאפשר יצירת איזון וזרימה טובה של אנרגיית החיים 'צ'י' בבתים, בבתי העסק ובעצם בכל מקום.

לכל אחד מהאלמנטים יש על פי הפנג שואי תכונות, שאנחנו מושפעים מהן בכל רמה. ברמה האישית, זה אומר שלכל אדם יש אלמנט עיקרי המאפיין אותו והמגדיר את התכונות שלו. (כאמור הגדרת האלמנט האישי מתבצעת באמתעות האסטרולוגיה הסינית - 4 עמודי הגורל).

ואז,

אלמנט העץ מדבר על אנשים יצירתיים, חברותיים, מבורכים בכשרונות רבים.

אלמנט האש מדבר על אנשים אינטליגנטיים, חכמים, אימפולסיביים, ואטרקטיביים.

אלמנט האדמה מדבר על אנשים סימפטיים, אחראים, יציבים, וסבלניים. הוא מדבר גם על אמהות.

אלמנט המתכת מדבר על אנשים בעלי חשיבה מדויקת, מדבר על עשיית כסף והצלחה.

אלמנט המים מדבר על אנשים עם תקשורת טובה, רגישים, אוהבים ללמוד, רוחניים.

וכאשר מדברים על סביבת המחייה שלנו -

על פי הפנג שואי הצבע הטבעי של אלמנט העץ הוא ירוק, ולבית אפשר להכניס אותו באמצעות הצבע שלו, וגם באמצעות צמחים, פרחים ואביזרים בעלי צורות גבוהות ומאורכות.

אלמנט האש יכול לגרום לנוחיות וחום, לדוגמא הוא יכול להוסיף אנרגיה של פעילות. שימוש מומלץ הוא לצבוע באדום את ראש השלט של בית עסק. יש להיזהר עם אלמנט זה, שכן עודף ממנו עלול לגרום למקום להיות רגיש להצתות. לבית אפשר להכניס אותו באמצעות הצבע האדום, נרות, אש ואביזרים משולשים.

צבעי אלמנט האדמה הם חום, חום בריק, צהוב רגוע, אפרסק, וורוד עתיק, ולבית אפשר להכניס אותו הן באמצעות הצבעים והן באמצעות כלי קרמיקה, כלי חרס ואביזרים בעלי צורות מרובעות.

אלמנט המתכת מדבר על הצלחה, (מתכת- כסף), אבל הוא גם יכול להיות תוקפני (כלי נשק). הדבר תלוי, כמובן, בעוצמה ובכמות שלו. לבית אפשר להכניס אותו באמצעות הצבעים לבן,  אפור, כסף וזהב, באמצעות כלי מתכת כמו סכום וסירים, וגם באמצעות אביזרים בעלי צורות מעוגלות.

אלמנט המים מדבר על זרימה, אבל עודף מאלמנט המים  יכול לגרום גם לשיטפון. לבית אפשר להכניס אותו באמצעות הצבעים הכחולים והשחורים, באמצעות כלים שקופים, באמצעות אקווריום, מזרקה ואביזרים בעלי צורות גליות וזורמות.

חשוב לזכור, שמוסיפים ומחלישים אלמנטים בהתאם למערך האנרגטי שמאבחנים במקום, ובהתאם לאופי החדר שרוצים ליצור, (חדר שינה, חדר עבודה, וכו').

האלמנטים מקושרים גם אל עונות השנה:

האביב מקושר לעץ, הקיץ מקושר לאש, הסתיו מקושר למתכת, ואילו החורף מקושר למים.

האדמה מופיעה בין הקיץ - האש, והסתיו - המתכת, והתקופה הזו נקראת קיץ אינדיאני.

כדי להבין קצת יותר את ההשפעות שיש לאלמנטים בינם לבין עצמם כשמתייחסים לאזורי המחייה שלנו, כדאי להכיר את שלושת המעגלים המסבירים את מערכות היחסים האלה:

 

המעגל הראשון:
מעגל ההזנה 
 Sheng Cycle

במעגל ההזנה, כל אחד מהאלמנטים תומך ומזין את זה שאחריו. התנועה היא עם כיוון השעון:
כשהעץ נשרף הוא מזין את האש; האש משאירה אחריה אדמה; מתוך האדמה יוצאת המתכת, שמוליכה מים, והמים מזינים את העץ.


נניח שרוצים לחזק בחדר את אחד האלמנטים,
למשל את אלמנט האדמה, משתמשים באלמנט האש.הדבר דומה להפעלת רוח בגבו של אדם רץ, והרוח מחזקת וממריצה את הריצה שלו.
 


המעגל השני:


מעגל ההתשה 
Reverse Sheng Cycle 

 
במעגל ההתשה, כל אחד מהאלמנטים מתיש את זה שלפניו, וכאן הזרימה היא נגד כיוון השעון. כשיש יותר מידי מאלמנט העץ, הוספה של אלמנט האש תחליש אותו;


כשיש יותר מידי מאלמנט האש הוספת אלמנט האדמה מחלישה את האש; וכן הלאה.

לדוגמא, נניח שיש בחדר עודף מאלמנט המים
 על מנת להחליש את עודף המים ניתן להוסיף עציצים,
הצמחים "שותים" את המים, כלומר מחלישים את אלמנט המים, ובכך הם עוזרים ליצירת איזון.
והמעגל השלישי הינו:

מעגל הבקרה
Ko Cycle

 
מעגל היחסים הזה מדבר על "ללכת בכח".האש מתיכה את המתכת; המתכת מקצצת את העץ, וכו'. נניח שיש חדר, שבאופן טבעי יש לו אנרגיה של אלמנט המים, אבל יש בחדר אביזרים רבים מאלמנט האדמה.  


במקרה זה יהיה כדאי לנו להוסיף את אלמנט המתכת התומך באלמנט המים, על מנת שיוליך את האדמה אל המים, ובכך ייצור את תנועת הזרימה של מעגל ההזנה במקום מעגל הבקרה הקיים.
מאחר ואנחנו מדברים על איזון של בית על פי הפנג שואי, ובאמת לפעמים אנחנו אכן רוצים להחליש אלמנט מסויים, נשתדל תמיד להשתמש במעגל ההתשה, כלומר בעדינות ולא בכח.
ולסיום, האלמנטים מקושרים גם לשנים, ולכן כל שנת לידה, ולכן גם כל אדם, מקושרים לאלמנט (וגם לחיה).
כדי לדעת מהם האלמנט והחיה שלכם, לחצו כאן:
logo בניית אתרים