מכתב לניל:

מהי הדרך הטובה ביותר להתאבל?


שאלה הקורא:

ניל היקר,

קראתי את ספריך והם עזרו לי מאוד בעבר, אך עתה אני חשה שאי אפשר לנחם אותי. לפני מספר חודשים איבדתי את אבי באופן מפתיע, ואינני מצליחה לשחרר את זה. מהי הדרך הטובה ביותר להתאבל?

מג ק.

 


ניל משיב:


מג היקרה,

אין "דרך נכונה" להתאבל, אלא בצורה אותנטית ומלאה, איך שזה "לא יראה". במלים אחרות, את צריכה לאפשר לעצמך להתאבל בכל דרך הנראית לך טבעית... ואל תתני לאף אחד לומר לך "תתגברי" או "תמשיכי הלאה" לפני שתהיי מוכנה לכך. תני לאבל שלך להסתיים. אל תעצרי את התהליך "באמצע" משום שמישהו אחר מרגיש שהתאבלת מספיק.

אני רוצה לעודד אותך לקרוא את הספר "בבית עם אלוהים: בחיים שלעולם אינם מסתיימים". ספר נפלא מהסדרה של 'שיחות עם אלוהים' העוסק בשלבים האחרונים של החיים הפיזיים, ובמה שקורה כאשר הנשמה עוברת לחיים שלה לאחר המוות. ספר זה עזר לאלפי אנשים בתהליך האבל שלהם, והביא להם הבנה עמוקה ועשירה יותר של כל תהליך המוות והפירוש שלו.

אני יודע שכואב מאוד שאביך כבר אינו נמצא אתך בצורה פיזית. איבוד הורה תמיד כרוך בכאב במידה שלא תיאמן, והכאב עמוק מאוד. יחד עם זאת, כאב זה הינו סימן טוב, משום שהוא מכבד את אביך ואת מערכת היחסים שהיתה לך אתו. אני בטוח שאת יודעת שאביך ממשיך לחיות, ושהוא חווה עתה שלווה ושמחה מעבר ליכולת ההבנה האנושית. הוא גם מתפתח ברמת הנשמה, צומח ומתרחב במודעות ביחס לכל מסתוריי החיים. הוא חווה גם אחדות עם האל, כפי יקרה לכולנו כאשר נעזוב את הצורה הפיזית [למרות שאיננו צריכים להמתין עד שנעזוב על מנת שנחווה זאת.]

חשבי עתה על כל המתנות הנפלאות שאביך נתן לך. היי שמחה עם הזכרון, ואפשרי למתנות מאביך לעבור הלאה לאחרים באמצעותך. אל תהססי לבקש מאביך שיעזור לך בתובנות ועצה, גם עכשיו, כאשר הוא כבר אינו נמצא אתך באופן פיזי. אני רוצה שתדעי שהמהות של מי שהינו באה אליך במעוף בכל פעם שאת חושבת עליו, ושהוא יעזור לך וידריך אותך ברגעים הכי קשים ומאתגרים, אם תזמיני אותו לעשות זאת.

כאשר את חשה עצובה או חווה את כאב האבדה, אפשרי לעצמך לחוות כאב זה במלואו. אל תהדפי אותו, אלא היכנסי אליו בראשך ובלבך. אם זה גורם לך לבכות, בכי. אם זה גורם לך לחוש שקטה ולרצות להיות לבד למשך פרק זמן, עשי זאת. מה שזה מביא, חווי זאת, אל תנסי לדחוק או להדוף זאת. פשוט "חווי זאת כל זמן שאת צריכה עד שהחוויה תסתיים". יבוא יום והכאב הקשה כל כך יעבור, יום בו המחשבות שלך ביחס לאביך תחזורנה להביא לך שמחה.

היי נכונה לתת לזה זמן; כמה זמן שיידרש. אל תנסי לזרז. ודעי שהכול יהיה בסדר. אביך איתך, אפילו עתה.

אני שולח לך אהבה,


                                                                       להענקת תמורה

טואול בניית אתרים