תנועה פיזית הינה כלי

גיליון 937

2.1.2021

 

ניל דונלד וולש

www.CwG.org

 

מאנגלית: חמדה טלאור

עריכה לשונית: ניצה תפארת

ידידי היקרים...

דברנו על כלים שונים שגיליתי שנותנים לנו דרך למה שאני מכנה 'החוויה הקדושה'. ברצוני להמשיך היום חקר זה עם הכלי שאני קורא לו "תנועה".

מתחילת החוויה האנושית המין שלנו הבין אינטואיטיבית שאיכשהו תנועה הינה כלי חשוב הן על מנת לחיות חיים טובים והן כדי להתחבר עם המהות של משהו גדול ממנה.

זה אינו מקרי שאפילו בזמנים המוקדמים, כאשר האנושיים חשו טוב עם עצמם ורצו לחגוג, הם נעו.

באופן אינטואיטיבי הם קפצו לרגליהם וזזו בחגיגה ובשמחה. במהרה התנועות שלהם הפכו להיות מתואמות, זכורות, ויצרו אותן שוב מחדש. בקיצור, הם רקדו. זהו ביטוי פיזי של תהודה.

אין זו גם מקריות שכאשר הם חשו רע ביחס למשהו, וחיפשו עזרה ממה שהם הבינו שהינו כח עליון, הם שוב רקדו.

אנו זזים בדרך מתואמת ומלאת כוונה כבר אלפי שנים. איכשהו ידענו שזה עושה לנו טוב

ואכן זה כך. צדקנו, זה כך.

אין זה מפתיע, אם כן, שעד היום תנועה נחשבת לכלי יעיל, נפלא ומלא שמחה של החוויה הקדושה; כלי שרבים משתמשים בו על מנת להגיע לרגיעה חיצונית ושלווה פנימית.

בזרם הסופי – שהינו, כידוע, זרם באיסלם – ישנם מוסלמים שרוקדים ומסתחררים עד שהם מגיעים לתחושה של חיבור מבורך עם האלוהות. הם נקראים דרווישים מסתחררים.

באמריקה העכשווית מגמה חדשה סוחפת את המדינה, ונקראת ריקוד משולהב. בערים וכפרים בכל המדינה מתקיימים מפגשים שבועיים להתעסק בגרסה החדשה של הצורה הישנה של תנועה מלאת שמחה שיכולה לגרום לאדם לחוות ניתוק מדאגות ותסכולי היום-יום ולהביאו לאחדות עם החיים ברמה שונה לחלוטין. דבר לא השתנה ויחד עם זאת הכול שונה. לרגע, יכול האדם לרקוד ולהגיע לאקסטזה.

וכמובן, בכל העולם ניתן למצוא כיתות וקבוצות העוסקות ביוגה. דרך נוספת של חיבור פיזי רוחני המתפשטת במהירות היא ה"דאן האק", שיטה קוראנית הקשורה לתנועות שתוכננו מראש המוליכות לאחדות של גוף, שכל ונפש כביטוי אחד של החיים באמצעות רצף של פעולות פיזיות.

טאי צ'י הינה עוד פעילות דומה של אינטגרציה בין גוף-שכל-נפש. ויש את ה"תרגילים" הישנים, הרגילים והטובים.

איך שלא עושים זאת, כלי התנועה ידוע כדבר המפיק רווח משמעותי. לא רק חיטוב ועיצוב הגוף, כפי שיתכן ונראה ברור מאליו, אלא גם עיצוב מטאפיזי.

נשוחח על כך עוד קצת על כלי מדהים זה כאן, במרחב הזה, בשבוע הבא.

 

אהבה וחיבוקים,


 

להענקת תמורה

 

 

טואול - בניית אתרים