זה טוב לקנא!

גיליון 842

1.3.19

 

ניל דונלד וולש

www.CwG.org

 

מאנגלית: חמדה טלאור

עריכה לשונית: ניצה תפארת

אגרת מניל...

היי לכולם...

אנו חוקרים כאן את חמשת הרגשות הטבעיים: צער, כעס, קנאה, פחד ואהבה. רגשות אלה הינם כלים, מתנות שניתנו לנו ע"י האל באמצעותם נוכל לבנות חיים טובים יותר. במהלך השבועיים האחרונים התבוננו בצער ובכעס. היום אנו בוחנים את הקנאה.

קנאה הינה רגש טבעי. זהו רגש הגורם לבן חמש לייחל להגיע אל ידית הדלת כפי שאחותו יכולה – או לרכב על האופניים.

קנאה הינה רגש טבעי הגורם לך לרצות לעשות את הדבר שוב; לנסות חזק יותר; להמשיך להתאמץ עד להצלחה. בריא מאוד לקנא, טבעי מאוד. זה החלק בתוכנו המספר לנו שיש בתוכנו יותר, שאנחנו יכולים לעשות כמו האדם האחר, בדרכנו, באמצעות הביטוי הטוב ביותר שלנו, בעודנו משתמשים בכישרונות וביכולות הייחודיים שלנו.

כאשר ילדים מורשים לבטא את קנאתם, הם מביאים התייחסות מאוד בריאה לחייהם הבוגרים, ולכן בדרך כלל חוצים את רגשות הקנאה במהירות גדולה, בעודם עושים משהו ביחס אליהם [כמו ללמוד איך לעשות את הדבר המעורר את קנאתם לאחר על יכולתו- או, ע"י פיתוח של מיומנות או יכולת שהינה יותר טבעית עבורם, בה הם יכולים להתגאות] ולכן משתמשים בקנאה כקרש קפיצה להישגים.

בגדול כל אחד שהגיע להישגים בחייו יכול לספר לכם על מישהו בו הם קינאו כאשר היו צעירים, אדם אשר עשה את אותו דבר, או קרוב. האדם הזה היה מודל החיקוי שלו. זה היה אדם אותו העריץ. תחושה זו של הערצה של מישהו אשר עושה, או אשר הינו משהו שהיינו רוצים לעשות, או להיות, נקראת קנאה.

הורים לעתים תכופות מבינים לא נכון רגש טבעי זה של קנאה כאשר הם רואים אותו אצל ילדיהם. במקום ללמד את הילד לשחק עם האנרגיה הזו, ללמוד להשתמש בה על מנת ליצור הישג בחייו, ישנם הורים אשר ממש אומרים לילדיהם לחדול לחוש כך; שזה "לא יפה," שיש להם המון סיבות להיות אסירי תודה ושזה צריך להספיק להם, וכו'... וכו'.

ילדים שלומדים להרגיש שקנאה איננו דבר טוב, שאסור לבטא אותה, שבכלל אסור להם לחוות אותה, ייתקלו בקשיים להתנהל עם רגשות קנאה בדרך נאותה כאשר יהיו בוגרים – קנאה לאחר, או, וזה דבר מעניין – אפילו קנאה של אחרים כלפיהם.

קנאה המדוכאת באופן קבוע הופכת להיות צרות עין, רגש מאוד לא טבעי. אנשים הרגו בגלל צרות עין. מלחמות החלו, אומות נפלו.

לכן לעולם אל תתכחשו לקנאה.. ואל תאמרו לאחר להתכחש לה. במיוחד לא לילדים. קנאה הינה מאוד טבעית, מאוד נורמלית, ומאוד מאוד שימושית כאשר מבינים אותה ומנהלים אותה, כאשר משתמשים בה באופן מועיל ומבטאים אותה כהישג.


אהבה וחיבוקים,להענקת תמורה

 

טואול בניית אתרים